Hoppa till innehållet
Meny
Paint By Numbers Blog-How Canvas by Numbers Promotes Physical and Mental Activity in This High-Tech Century-Canvas by Numbers

Hur Canvas by Numbers främjar fysisk och mental aktivitet i detta högteknologiska århundrade

Kategorier som nybörjaremåla efter siffror, abstrakt, klassiker och stilleben kan prövas av både unga barn och vuxna. Måla efter siffror har funnits i århundraden och har lyckats hålla sig relevant på grund av dess fantastiska fördelar och egenskaper som bara var för bra för att ignorera. Även om folk tycker att det är alldeles för lätt att måla en bild som är isolerad i numrerade former och inte riktigt hjälper till att skärpa en individs kreativa färdigheter. Jag kommer att motsäga detta påstående genom att ge dig olika fysiska och mentala fördelar med färg efter siffror.

De tekniska framstegen gör människor mer och mer distanserade, vilket resulterar i depression, psykiska problem och ångeststörningar, särskilt i åldersgruppen 12-18 år. Vi måste ge våra ungdomar rätt spår annars kommer de att konsumeras av vad människor har skapat. Måla efter siffror är den idealiska distraktionen som har olika djupt rotade fördelar som kan ses bara efter några projekt. Så låt mig avslöja några fysiska och mentala fördelar med målarfärg efter siffror och lita på mig, du kommer att bli förvånad över att upptäcka mycket mer när du börjar göra dem.

1. Förbättrar finmotoriken

      

 

Kom ihåg tiden då vi brukade hålla pennan, rita en prickad linje och belönas med en stjärna av lärare eller föräldrar. Tja, det var den allra första etappen av dagens dag och ålder där vi alla är omgivna av prylar, tekniska framsteg och allt är bara ett tryck bort, att gå upp och göra något fysiskt utmanande ser ut som en syssla, en börda. Vi har alla blivit självbelåtna med denna version av oss själva, utan att förstå den bredare bilden.

Fysiska aktiviteter har olika fördelar som vi alla behöver oavsett i vilken åldersgrupp vi faller. Men på grund av den stora användningen av prylar och att ha allt på våra fingertoppar, förbiser vi sakta vikten av fysiska aktiviteter. Vi behöver alla leta efter aktiviteter som stimulerar oss att ta oss ur våra bubblor och mentalt fräscha upp oss så att vi hittar ett bättre perspektiv och en positiv inställning i livet.

En sådan fantastisk aktivitet som har funnits där i århundraden och som också har inkluderats i de 100 bästa aktiviteterna under 2000-talet är Paint by numbers. Måla med siffror finns i de allra flesta mönster, komplexiteter, krångligheter och nivåer av att utveckla finmotorik. Att spåra, färglägga, rita och måla är fantastisk gymnastik som förbinder sig djupt med ett barn och förbättrar hans/hennes hand- och ögonkoordination.

Detsamma gäller äldre människor, deras muskler blir svaga och sköra med åren vilket hindrar deras grepp och hand-öga-koordination. Det är här målning efter siffror kommer in i bilden, det hjälper till att stärka de små musklerna som våra fingrar och leder och träna dem att visa skicklighet genom att fylla i små numrerade platser med rätt färg. Hela processen med att fullborda hela bilden blir som en övning för händer och ögon som kan gynnas i längden.

2. Främjar en aktiv livsstil

Ett av de bästa sätten att hålla sig frisk och vältränad är att vara aktiv. Med så många distraktioner och underhållning bara ett klick bort, leder fler och fler människor en stillasittande livsstil. Det är viktigt att hitta sätt och investera i aktiviteter som uppmanar oss att gå upp ur sängen. Måla med siffror lion eller andra intressanta kategorier ger dig uppmuntran och inspiration att gå upp och måla ditt hjärta. När du startar ett projekt du gillar håller det dig motiverad, stimulerad och rörd nog att hålla dig aktiv, lämna din bekväma miljö och pressa dig själv att göra något du mår bra av.

När de små numrerade utrymmena gradvis börjar fyllas upp för att förstå vart målningen är på väg, blir personen mer entusiastisk och laddad vilket gör honom/henne aktiv, stimulerad och full av liv och därmed främjar fysisk och mental hälsa.

3. Stress och ångest

Måla efter siffror för vuxna har inte bara fysiska fördelar, det har också olika mentala fördelar. Psykisk hälsa är ett växande problem som påverkar våra ungdomar mest. Växande förväntningar, hög levnadsstandard och olika påfrestningar i livet kräver en aktivitet som kan utföras av alla familjemedlemmar.

Måla med siffror är den perfekta stress- och ångestdämparen för barn och vuxna. När du börjar fylla de numrerade utrymmena med precision och noggranna detaljer, kommer ditt sinne automatiskt att vara helt involverat och fokuserat på uppgiften. Ditt sinne är fritt från alla tankar, spänningar och bekymmer, koncentrerar dig helt på den roliga processen, vilket gör dig lugn, avslappnad och tillfredsställd. All ångest och stress kommer sakta att försvinna och du kommer att bli mer optimistisk, föryngrad och stimulerad.

4. Utvecklar långa uppmärksamhetsintervall

 

En annan anmärkningsvärd och absolut ovärderlig fördel med färg i siffror är långa uppmärksamhetsintervall, som har blivit en sällsynt vara i dagens ungdom. Vi är alla så upptagna och springer ständigt mot klockan att det roliga med att göra ett projekt som sträcker sig över dagar har blivit ett oerhört koncept.

Måla med siffror lion uppmuntrar dig att koncentrera dig på det aktuella arbetet, noggrant fylla färger till dess avsedda spots, var uppmärksam på detaljerna och fokusera helt på något i minst 30-40 minuter entusiastiskt. När vi ägnar oss åt något produktivt som att måla efter siffror, stimuleras båda hjärnhalvorna (höger och vänster). Den högra livnär sig på kreativitet och känslor och den vänstra är laddad av all den koncentration och sinne du lägger ner i projektet.

5. Uppmuntrar en problemlösningsstrategi

Problem är oundvikliga i varje människas liv. Det kommer alltid att finnas något som slår ner dig, får dig att känna dig värdelös eller demotiverar dig att ge upp. Men om du har ägnat din fritid åt fruktbara aktiviteter som att måla efter siffror kommer du att bli förvånad över att din inställning till problem sakta och gradvis kommer att förändras till det goda. Måla med siffror lär dig att tänka kritiskt på olika nivåer.

Redan från början, när du måste välja rätt typ av kit för dig själv som kommer att hålla dig motiverad, entusiastisk och i nivå med din konstnärliga nivå, fattar du beslut, tänker kritiskt på olika hinder eller hinder du kan möta och också lösa dem i ditt huvud för att göra rätt val.

När färgsatsen med siffror anländer har du valt rätt pensel för rätt utrymme, du måste bestämma dig för var du ska börja och vilka färger du ska ta itu med först, noggrant beräkna för- och nackdelarna med varje beslut du tar . Längs vägen kommer många saker att hända eller vissa saker kommer att hända inte som du planerat, så ditt sinne kommer att välja ett problemlösningssätt så att ingenting blir ett hinder för att slutföra målningen du har investerat i så mycket. Denna attityd att inte ge upp och hitta lösningar kommer att hjälpa dig i olika andra aspekter av livet.

6. Vässlar din inre artist

Paint by numbers är ett perfekt kit för nybörjare, blivande och till och med proffsartister. Det är ett bra startkit för barn som älskar att måla och deras föräldrar vill uppmuntra dem att göra det. Det är också ett fantastiskt tillfälle för blivande konstnärer som behöver försäkran om att de kan göra det genom att helt enkelt fylla i ett målning av siffror lejon -kit och vara stolta över hur de precis slutfört en mycket vacker men intrikat målning på egen hand.

Paint by numbers-kit är också användbart för proffskonstnärer eftersom ett paint by numbers-kit kan vara en inspirationskälla för dem, de kan lära sig hur olika färger går bra mot varandra och hur något så enkelt också kan vara väldigt stimulerande och rörande när allt du vill göra är att måla och inte tänka kritiskt på det. Alla dessa saker hjälper till att utmana din inre artist till rätt spår och uppmuntrar den att ta steg av tro.

7. Ökar kreativa färdigheter 

Att sitta perfekt framför TV-skärmen, bärbara datorer, flikar eller mobiltelefoner har bokstavligen dödat vår kreativa drivkraft och allt vi vill göra är att rulla ner tanklöst och inte göra något bra. Måla med siffror uppmuntrar dig att lämna din slummerfest och göra något som låter din kreativa juice flöda och får dig att känna dig levande och aktiv igen.

Canvas by numbers paints kits collection kommer att få dig att byta val och du skulle vara så glad att börja nästa så snart du är klar med den första. Detta är vad en kreativ aktivitet gör, den utvecklar ett fantasifullt sinne som har kreativa färdigheter för att uttrycka dina känslor, berätta en historia och tala utan att yttra ett ord.

Slutsats

Måla med siffror är en perfekt, rolig, kreativ och prisvärd aktivitet som kan vara den perfekta distraktionen från denna teknikkunniga världen omkring oss. Det finns massor av hälsorelaterade fördelar förknippade med denna aktivitet så vad väntar du på? Beställ dig själv en fantastisk, livsförändrande aktivitet som kommer att vara beroendeframkallande på alla rätt sätt.

Paint By Numbers Blog-10 Paint by Numbers to Decorate as Wall Art-Canvas by Numbers
Paint By Numbers Blog-How Paint by Numbers Colors Impact Our Life and Moods-Canvas by Numbers